Jste zde

Domů

Sonus faber Aida

Sonus faber Aida

Aida - splynutí tradice a technologického novátorství

Jako poctu velkému italskému mistrovi, ke 150. výročí sjednocení Itálie, představil Sonus faber své nejnovější a také nejdokonalejší reproduktorové soustavy, pojmenované po grandiózní opeře Giuseppe Verdiho - Aida.

Stejně tak, jako Aida signalizovala zlom v tradičním pojetí opery a je považována za vyvrcholení Verdiho díla, i nové „vlajkové lodi“ firmy Sonus faber mají být symbolem krásy a absolutní dokonalosti.

Mohutné 3,5 pásmové podlahové reprosoustavy charakterizuje jejich elegantní tvar, zakřivením bočních stěn připomínající lyru. V porovnání s předchozími realizovanými návrhy se tak, díky dvojitému zakřivení, výrazně zvýšila strukturální pevnost soustav. Vnitřní a vnější bočnice tvoří dvě vrstvy vysoce kvalitní překližky vyrobené z tropického dřeva okoumé, které jsou oddělené viskózním izolačním materiálem, zajišťujícím maximální utlumení ozvučnice. Celý systém je do posledního detailu navržen tak, aby byly odstraněny veškeré stopy rušivých rezonancí, s maximálním důrazem na design a dokonalé řemeslné zpracování. Soustavy jsou, s mírným úklonem dozadu, posazeny do základny z eloxované hliníkové slitiny (avional), CNC opracované z celistvého kusu materiálu, která odděluje ozvučnici od podlahy a eliminuje akustickou zpětnou vazbu a přenos jakýchkoliv vibrací do místnosti. Skříň soustav je uvnitř rozdělena na 3 komory a optimálně umístěná žebra se podílejí na odstranění rezonancí a stojatého vlnění. Horní a spodní stranu skříně uzavírají eloxované avionalové "tlumiče vibrací", odlišně naladěné, spojené ocelovou tyčí, která prochází celou skříní a soustřeďuje zbylé mikrovibrace, které těmto tlumičům předává. Ty pak oscilují v protifázi, čímž se energie těchto vibrací dokonale utlumí. Dřevěné opláštění kabinetu z vrstveného ohýbaného okoumé je na čelní straně doplněno, u Sonus faber tradičním, použitím kůže. Horní plocha ozvučnic je zakončena zrcadlovou deskou z tvrzeného skla, která jen podtrhuje nadčasovou krásu těchto soustav, ručně vyrobených v Itálii.

Výzkum a vývoj, do kterého investuje Sonus faber nemalé prostředky, zaměřený na neustálý posun hranic kvality reprodukce zvuku a jeho čistoty, se odrazil nejen na návrhu ozvučnic, ale i použitých měničů a na uplatnění mnoha originálních technologických řešení, použitých u těchto reproduktorových soustav.
3.5 pásmové reprosoustavy se sofistikovanou bassreflexovou ozvučnicí využívají, kromě dopředu vyzařujících měničů na čelní stěně a infra basového reproduktoru ukrytého v reflexní komoře uvnitř skříně, ještě soustavu výškového a středotónového reproduktoru vyzařující dozadu, která umožňuje přesné doladění poměru přímo vyzařovaného signálu a dozvuku.

Vlastní výškový reproduktor s kalotovou membránou, kmitací cívkou o průměru 29 mm a neodymovým magnetem, se vyznačuje mimořádnou dynamikou a linearitou. Je spojen s dřevěnou labyrintovou akustickou komorou, která slouží jako mechanický antirezonátor. Aby byl hudební projev reprosoustav na vysokých kmitočtech naprosto dokonalý, je možné citlivost výškového reproduktoru, podle chuti a pro každou poslechovou místnost, nastavit.

Neodymový magnet slouží také k pohonu středotónového reproduktoru o průměru 180 mm se zakázkovou membránou, vyrobenou ze směsi celulózové buničiny, kapokových, kenafových a jiných přírodních vláken, vyvinutou pro dosažení co nejpřirozenější reprodukce zvuku, opatřenou na povrchu průhlednou tlumící viskózní vrstvou, pro potlačení zbytkového zabarvení. Koš reproduktoru je vyroben ze dvou různých materiálů, technologií CNC obrábění. Kombinace dvou různých slitin hliníku (avional a gun metal), umožňuje vyloučit jakékoli vzájemné rezonance. Stejně tak jako výškový reproduktor, i středotónový měnič spolupracuje s optimalizovanou akustickou komorou, která jej odděluje od ozvučnice, určenou k odstranění zkreslení a rezonancí.

Dva basové reproduktory o průměru 220 mm používají lehké membrány sendvičové konstrukce (high-tech pěnové jádro, potažené dvěma vrstvami celulózové buničiny). Mimořádná pozornost byla věnována tomu, aby měly stejný zvukový charakter jako středotónový měnič a byly s ním naprosto přesně sfázovány.
O pásmo nejnižších kmitočtů se stará infra subwoofer o průměru 320 mm, umístěný v akusticky inertní komoře uvnitř ozvučnice. Jeho lehká sendvičová membrána s voštinovým jádrem, využívající nanokarbon, vykazuje výjimečnou tuhost. Pro různé poslechové místnosti je možné citlivost infra basového reproduktoru přizpůsobit.
Dokonalému nastavení soustav v konkrétním poslechovém prostoru slouží také středotónový a výškový reproduktor umístěný na zadním kýlu ozvučnice. Umožňují optimálně upravit poměr mezi přímo vyzářeným a odraženým zvukem. Výškový reproduktor používá kalotu o průměru 29 mm, středotónový pak 120 mm membránu ze směsi papíroviny a přírodních vláken.
Výhybka reproduktorových soustav Aida používá nejkvalitnější silver/gold/olejové kondenzátory Mundorf a nejlepší tlumivky Jantzen. Kmitočtové pásmo rozděluje na frekvencích: 55 Hz - 180 Hz -250 Hz - 3000Hz. Kmitočtový rozsah reprosoustav Aida je 20 Hz – 35.000 Hz, citlivost 92 db, nominální impedance 4 ohmy, rozměry 1725mm x 482mm x 780mm a hmotnost páru 330 kg.

Nabízí se v červené povrchové úpravě nebo ve verzi ořech za 2 190 000,-

Cena s DPH: 
2 190 000,-Kč